NEPAL SEYAHATLERİ

Gurudev Shree Sadhak Satyam & Sabiha Betûl
Mayıs 2004 – Doğu Himalayalar’da Tengboche yürüyüş hattı, Phakding / Nepal

Sabiha Betûl 11 Eylül 2001’de Nepal’in başkenti Katmandu’da Jagat Guru Shree Sadhak Satyam (Swami Akhandananda) ile karşılaştı ve sonrasında bu karşılaşmanın hakkını vermek üzere ciddi hizmetlerine aralıksız devam etti.

13 Eylül 1949 yılında doğan Gurudev Shree Sadhak Satyam genç yaşlarında gurusu Param Pujya Gurudev, Dr. Narayan Dutt Shrimaliji, tarafından öğrenciliğe kabul edilmiş, 12 yıllık aralıksız eğitim sonunda eğitimini başarıyla tamamlayarak gurusu tarafından “Swami Akhandananda” ismiyle onurlandırılarak ruhsal öğretmenlik yetkisi kazanmıştır. 10 Kasım 2009 yılında bedenini bırakan Gurudev, gurusu tarafından yetkilendirildiği günden itibaren Evrensel hizmetlerini tam bir adanmışlık içinde yerine getirirken yüksek ruhsal yeteneklerine rağmen günlük yaşamın sıradan koşullarından kendini soyutlamadan mükemmel bir uyum içinde mütevazı bir yaşam sürmüştür.

Gurudev Shree Sadhak Satyam hayatı boyunca çocuklardan her yaş grubuna, değişik sosyal sınıflardan milyonlarca insana rehberlik etmiştir. Onunla iletişime geçen ve kendisini dinleme fırsatı bulan herkes içinde bir umut ışığı hissetmiş, hayatın değerini daha iyi kavramış ve başarı yolunda adım atmak için ilham almıştır. Gurudev öğrencilerine sık sık şöyle derdi:

“Maddi armağanlarınızın hiçbirine ihtiyacım yok. Ayaklarıma kapanmayın, sizin tapınmanıza da ihtiyacım yok. Bana gerçekten bir şey vermek istiyorsanız, bana tüm kötü huylarınızı, kötü düşüncelerinizi, kötü eylemlerinizi, öfkenizi, sabırsızlığınızı, kibrinizi, kıskançlığınızı verin. Karşılığında ben size ruhsal neşeyi vereceğim”.

Muhteşem gülümsemesi ve her biri çok ince mesajlar içeren esprileri ile çevresine her zaman eşsiz bir neşe ve huzur yayan Gurudev hastalığının en zorlu anlarında bile sabır ve metanetle davranırken çevresindekileri düşünür onlara şöyle derdi:

“Lütfen üzülmeyin, bu sadece bedenin yaşamak zorunda olduğu bir süreç, birazdan geçer.”

Kendisine bu durumu değiştirmek veya hafifletmek için neden bir şey yapmadığı sorulduğunda verdiği cevap ise çok netti:

“Tanrı, En Yüce Olan’dır. Hiç kimse Tanrı’dan daha büyük değildir. Hiç kimse O’nun kadar güçlü değildir. Hiç kimse O’nun öğretisini çiğneyemez. Güneş, Su, Hava, Ateş ve Toprak; bunların hepsi Tanrı’nın “İhlâl Edilemez Kuralları’na” göre işler. Hiç kimse Doğanın Kanununu değiştiremez. O halde, herkes her şeye kadir olan Yüce Varlığa ibadet etmelidir. O’na ibadet ederek, Tanrısal Kalitelerle lütuflandırılabiliriz.”

Gurudev Shree Sadhak Satyam & Sabiha Betûl
Nisan 2005 Gurudham Sadhak Pariwar – Katmandu / Nepal

Shree Sadhak Satyam 23 Nisan 2006 yılında Ankara’ya gelerek beş buçuk ay Türkiye’de kalmıştır. Bu süreç içinde Sabiha Betûl ve Yoga grubuyla yakından ilgilenerek ruhsal destek vermiştir.

“Ruhsal uygulamalarımızı sadece bilgeliğin kendisi uğruna yapmalıyız,
kendimizi bilmek uğruna, kaynağımızı bilmek uğruna,
özgür, sevgi dolu ve mutlu olmak uğruna yapmalıyız.
Olan her şey bundan ibarettir.
Başkaları da bilsin diye öğrenmeyiz.
Kendimiz bilelim ve içsel görkemimiz ve sevgimizle tüm dünyayı
sessizce kutsayalım diye öğreniriz.”

Gurudev Shree Sadhak Satyam

Sabiha Betûl
Eylül 2006 – Gokyo Rl

Sabiha Betûl
Ekim 2006 – Kalapathar, Himalayalar / Nepal

Sabiha Betûl
Eylül 2006
Kyangjuma’dan Ama Dablam

Sabiha Betûl
Nisan 2011 – Cho-Oyu
Gokyo Ri Yolunda

Sabiha Betûl
Nisan 2011 – Cho-Oyu
Machermo Yolunda

Sabiha Betûl
Mayıs 2011 – Cho Yu Dağı, Gokyo, Himalayalar / Nepal

Sabiha Betûl
Mayıs 2011 – Gokyo, Himalayalar / Nepal

Sabiha Betûl, Shree Sadhak Satyam ile 11 Eylül 2001 tarihinde Nepal Katmandu’da ilk karşılaşmasından sonra her yıl düzenli olarak, bazı yıllar birkaç kez Nepal’e giderek gurusuyla buluşmuş. Kutsamalarını almıştır. 2001 – 2011 tarihleri arasında Himalaya’larda grup arkadaşlarıyla birlikte Öz-odaklı yürüyüşler (Mindful Trekking) düzenlemiştir. Bu yürüyüşler Everest Ana Kamp‘a kadar (Kalapatar);Mukhtinath rotalarında tekrarlanmıştır.

Shree Sadhak Satyam’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için “Yayınlarımız” bölümündeki Gerçek kitabını indirerek okuyabilirsiniz.

VİDEOLAR

X
EN TR